Hrůza! Plastiky, které se nepovedly

28. srpna 2009 v 23:08 | misa-bezva |  Fůůůůůj

Hrůza! Plastiky, které se nepovedly


Jocelyn Wildenstein je odstrašujícím příkladem toho, kam může člověk při touze po dokonalosti zajít - Zdroj: awfulplasticsurgery.com
"Chirurgie má tu nádhernou vlastnost, že lidské tělo nejen léčí, ale zgruntu mění. Nelítostně a jednou provždy. A v tom je její nebezpečí i krása." Když před lety scénáristé tato slova vložili do úst Ladislava Chudíka coby primáře Sovy v Nemocnici na kraji města, byla jimi míněna chirurgie klasická. O té plastické (tak, jak ji vnímáme dnes, tedy zejména o vylepšování tělesných partií) tehdy nebyla řeč, plasticko chirurgické zákroky se v té době prováděly především u lidí s popáleninami, úrazy nebo deformacemi obličeje či jiných partií. Ta slova ale mnohem přesněji sedí na chirurgii plastickou. Tento relativně mladý obor slouží v dnešní době mnohem častěji rozmarům člověka než skutečné naléhavé potřebě nemocných. Sami plastičtí chirurgové říkají, že největší radostí je pro ně pomoci těm, kteří zákrok skutečně nutně potřebují, například malým dětem s rozštěpem rtu nebo lidem, kteří jsou pro svůj vzhled doslova vykořeněni ze společnosti.


Muži mají rádi prsaté blondýnky. Ale peroxid a silikon není to správné řešení... - Zdroj: awfulplasticsurgery.com
Co se ale týká ne zrovna nutných zákroků, je to zvláštní - čím víc jsou lidé po plastikách odsuzováni za svůj nepřirozený, umělý vzhled, tím větší zájem o tento obor je. Protože většinou nejde o nutné zákroky, musí se pacient na operaci finančně podílet a proto se s plastikami setkáme především u lidí s vysokými příjmy. A také u těch, kteří jsou denně na očích veřejnosti - tedy u celebrit. Právě ony berou plastickou chirurgii jako všemocný nástroj pro udržení věčného mládí a nebetyčné krásy. Neuvědomují si ale různá rizika, která každá operace přináší. Ne každý plastický lékař je dostatečně zkušený pro výkon tak náročného povolání. Připomíná to i Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., jeden z našich nejvýznamnějších a nejúspěšnějších plastických chirurgů: "Neustále říkám mladým chirurgům, aby se nepouštěli do heroických výkonů. Ty jsou totiž spojeny s velkým rizikem. Člověk se musí na každý případ dívat střízlivě, obezřetně a s pokorou."

Na počátku kariéry to byl docela pohledný sympatický černoch... - Zdroj: awfulplasticsurgery.com
V tomto článku můžete na fotografiích vidět, jak dopadli lidé, kteří se dostali do rukou méně zručného lékaře, nebo kteří trvali na takovém množství zákroků, že to jejich obličeji či jiným partiím spíše ublížilo. Lidé se mnohdy shodují, že původní vzhled operovaného člověka byl lepší než nově vytvořená image. Docent Měšťák ale upozorňuje, že i to, co vypadá jako pouhý rozmar, může být pro pacienta důležité: "Náprava kosmetických vad není nadbytečností, i když nejde o záchranu života. Zvětšení prsů nebo úprava velkého nosu, který vzbuzuje posměch okolí, mohou přinést radost a štěstí. Pro mne jako pro lékaře je důležité, že se pacientovi změní život v tom nejpozitivnějším slova smyslu. To je něco, co se nesmí podceňovat."
reklama

Donatella Versace to v touze po věčném mládí taky slušně přepískla... - Zdroj: awfulplasticsurgery.com
Přesto mnoho pacientů, kteří na kliniku plastické chirurgie přicházejí, zákrok ve skutečnosti nepotřebuje. "Takových lidí je asi 30 procent, z nich zhruba 6-7 procent si nenechá zákrok rozmluvit a trvají na něm. Ale vždy je třeba střízlivého pohledu. Pokud například žena požaduje nadměrná, vysloveně gigantická ňadra, pak ji musím odkázat na jiná pracoviště plastické chirurgie. Stejně tak nevyhovím lidem, kteří mají přetékající břicho z přejídání a chtějí liposukci. To je práce pro dietologa, ne pro plastického chirurga. Na našem pracovišti můžeme takový případ řešit až v závěrečné fázi, kdy se po radikálním zhubnutí odstraňuje povislá kůže," říká docent Měšťák.

Ukázka zničených rtů zpěváka Pete Burnse

Pete Burns na utrpení se svými rty do smrti nezapomene - Zdroj: awfulplasticsurgery.com
Detailní záběr na zničené rty Petea Burnse - Zdroj: awfulplasticsurgery.com
Taková mezera mezi ňadry Susan Ward
není pro chirurga dobrou vizitkou - Zdroj: awfulplasticsurgery.co
Zkušení plastičtí chirurgové jako docent Měšťák nebo doktor Kufa se na nepovedené výsledky chirurgických zákroků nedívají rádi. Podobné věci považují většinou za selhání obou stran, jak lékaře, který neodhadl své možnosti a odvedl špatnou práci, tak nerealistické požadavky klienta, který si nadiktoval, jak má vypadat, aniž by na to jeho tělo bylo připraveno. Odstrašujících příkladů jsme v tomto článku uveřejnili dost, koneckonců, případ Michaela Jacksona, kterému se po mnoha zákrocích doslova rozpadá obličej, zná snad každý. Stejně jako v jakémkoli jiném oboru, i u plastické chirurgie platí staré známé: všeho s mírou. A hlavně s rozumem.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LucinQa LucinQa | Web | 28. srpna 2009 v 23:13 | Reagovat

fůj ta pusa X(

2 Efrem Efrem | Web | 28. srpna 2009 v 23:13 | Reagovat

tak to je síla....proboha....nikdy nebudu mít plastiku

3 ♫MrS.NiQuZ♫ ♫MrS.NiQuZ♫ | Web | 28. srpna 2009 v 23:15 | Reagovat

blee tak bych nechtěla dopadnout :D

4 Fallen Angel Fallen Angel | Web | 28. srpna 2009 v 23:16 | Reagovat

To je hrozný..:D

5 Kathrin Kathrin | Web | 28. srpna 2009 v 23:24 | Reagovat

:D hustý teda :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

x